Jakie pytania warto zadać rekruterowi podczas rozmowy o pracę?

Opublikowano: 24-09-2019

Wróć do spisu artykułów


Rozmowa kwalifikacyjna to nieodzowny element ubiegania się o pracę, ma ona na celu sprawdzenie, czy kandydat odpowiada firmie, a firma kandydatowi. Nie rezygnujmy z okazji do zebrania jak największej ilości informacji o potencjalnym pracodawcy i również zadawajmy pytania.

Oto kilka ważnych kwestii, które warto poruszyć na takiej rozmowie przed podjęciem zatrudnienia. Oprócz cennych informacji, jakie posiądziemy, nasze zainteresowanie spotka się z aprobatą rekrutera, ważne przecież aby potencjalny przyszły pracownik był zainteresowany stanowiskiem pracy i firmą.

 

 

Jakich efektów oczekujecie od nowego pracownika po trzech miesiącach próbnych?

W wielu firmach właśnie tyle wynosi okres próbny, podczas którego obydwie strony weryfikują, czy współpraca udaje się i czy rokuje na przyszłość. Dobrze wiedzieć zawczasu, czy oczekiwania pracodawcy są realistyczne i na co szczególnie zwracać będzie uwagę oceniając nowego pracownika.

Jak wygląda proces wdrażania nowych pracowników. Czyli kilka słów o onboardingu.

Firma, która ma na to odpowiednie procedury bez problemu udzieli wyjaśnień, określając również, od kiedy zacznie oczekiwać od nas pełnej samodzielności. Jeżeli procedur nie ma, postarajmy się dowiedzieć, ile orientacyjnie czasu przewidziano na wdrożenie. Wyjaśnienie oczekiwań i przybliżenie tego procesu wyjaśni nam wiele i ułatwi wzajemne porozumienie.

Jak zwykle wygląda ścieżka kariery na stanowisku, na które aplikuję?

To pytanie odpowiada na pytania w kilku kwestiach. Przede wszystkim pokazuje, czy dane stanowisko z perspektywy polityki HR firmy traktowane jest jako rozwojowe, czy jest jedną z tych posad, na których można utknąć latami. Pozwala również ocenić potencjalną skalę awansu i jego kierunek. To ważne, ponieważ pozwala uniknąć rozczarowań w przyszłości. Część firm nie posiada rozbudowanych struktur i może się okazać, że np. szanse na awans będziemy mieć dopiero w momencie, kiedy ktoś odejdzie z pracy i zwolni się jego miejsce. Ważne przecież, aby znać potencjalne możliwości jakie daje konkretne stanowisko, im więcej tym oczywiście dla nas lepiej.

 

 

Czy mogę obejrzeć swoje potencjalne miejsce pracy?

Podjęcie zatrudnienia bez wcześniejszego obejrzenia stanowiska pracy przypomina nieco kupowanie przysłowiowego kota w worku. To w jakich będziemy pracować warunkach jest równie ważne jak ustalenie zasad zatrudnienia. Często oczywiście rozmowy rekrutacyjne odbywają się w siedzibie firmy, ale warto zapytać o docelowe miejsce. Ważne jest to również dlatego, aby finalnie nie okazało się że zostaniemy posadzeni w ciasnym pokoju z 10-cioma innymi osobami lub że na przykład miejsce naszej przyszłej pracy to oddział firmy na drugim końcu miasta.

Co wyróżnia waszą firmę na tle innych pracodawców?

Pytanie, które jeszcze kilka lat temu było czymś w rodzaju tabu, dziś coraz częściej pada podczas rozmów kwalifikacyjnych. Co więcej, firmy chętnie na nie odpowiadają same podkreślając te atuty. Chcą w ten sposób uatrakcyjnić oferowane warunki zatrudnienia i zwiększyć ilość chętnych kandydatów. Rosnący w siłę rynek pracy należący do pracowników, wymusił niejako od pracodawców rozbudowę pakietu świadczeń socjalnych i pozapłacowych, uatrakcyjnienie powierzchni biurowej i elastyczność względem zatrudnianych osób. Część firm oferuje np. możliwość pracy zdalnej, miejsce parkingowe, śniadania, świeże soki czy owoce lub też regularne spotkania integracyjne. Prywatna opieka medyczna czy karty zniżkowe na zajęcia sportowe stały się powszechnym standardem.

 

 

Pytania, które będziemy chcieli zadać na rekrutacji dobrze sobie wcześniej przygotować i mieć ich w zanadrzu kilka. Na część uzyskamy odpowiedź już w trakcie rozmowy, słuchając uważnie naszego rozmówcy. Inne ważne dla nas kwestie wymagają doprecyzowania. Nie chcemy przecież rozpoczynać współpracy z firmą, która nie spełni naszych oczekiwań i nie pozwoli z zadowoleniem wstawać co rano do pracy.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook