Jak rozmawiać z przełożonym o podwyżce?

Opublikowano: 31-10-2019

Wróć do spisu artykułów


 

Który z pracowników nie chciałby lepiej zarabiać mając jednocześnie ten sam zakres obowiązków? Okazuje się, że aby przekonać szefa do podwyżki - trzeba się wysilić. Nie jest to jednak niemożliwe, trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać z przełożonym.

 

Odpowiedni moment.

Podstawową kwestią jest wybór dobrego momentu, w którym będzie się rozmawiać z szefem o podwyżce. Specjaliści nie mają wątpliwości, że najlepszą chwilą jest ta, gdy firma ma stabilną czy nawet wzrostową sytuację finansową. Niestety, nie dla wszystkich pracowników oczywistym jest, że gdy w przedsiębiorstwie odnotowuje się spadek zysków, to szef - nawet, gdyby chciał - nie będzie miał fizycznej możliwości przyznania podwładnemu podwyżki.

Pracownik, który chciałby więcej zarabiać powinien również dokładnie przeanalizować swoją aktualną sytuację. Być może ostatnio podniósł swoje kwalifikacje? A może ma pomysł, w jaki sposób można zwiększyć zyski przedsiębiorstwa? Takie argumenty pomogą w przekonaniu szefa, że przyznanie mu dodatkowych pieniędzy jest dobrym i uzasadnionym pomysłem.

 

Jak otrzymać podwyżkę?

Z danych statystycznych wynika, że niemal 3/4 pracujących Polaków byłaby w stanie pracować dłużej i efektywniej, gdyby zależał od tego ich awans lub podniesienie pensji. Jednocześnie niemal połowa ankietowanych wskazuje, że najważniejsza jest dla nich rodzina i szczęście najbliższych. Praca po godzinach nie sprzyja pogodzeniu życia zawodowego z prywatnym. Trzeba przy tym pamiętać, że awans najczęściej wiąże się z większą ilością obowiązków. Wszystko to sprawia, że w niektórych przypadkach dochodzi do konfliktu interesów - statystyczny Kowalski, choć fizycznie przebywa w domu, to jednak myślami wciąż jest w pracy. Wyjściem z takiej sytuacji jest podwyżka przy zachowaniu dotychczasowego zakresu obowiązków, do czego nie zawsze musi pozytywnie przychylić się przełożony.

 

 

Rozmowa z szefem - jak powinna wyglądać?

Do rozmowy trzeba się przygotować. Przede wszystkim pomoże w tym sporządzenie choćby spisu swoich osiągnięć czy działań na rzecz rozwoju firmy. Poza tym każdy pracownik samodzielnie powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zasługuje na podwyżkę. Warto przy tym zapomnieć o motywowaniu swojego roszczenia choćby przez potrzebę pieniędzy z uwagi na zakup mieszkania czy samochodu na kredyt. Specjaliści podkreślają bowiem, że po podwyżkę nie przychodzi się ze względu na potrzeby, ale ze względu na zasługi.

Zaczynając rozmowę z szefem warto przede wszystkim zapytać przełożonego wprost, czy jest on zadowolony z naszych dotychczasowych osiągnięć czy pracy. Warto również podkreślić, że zajmowane stanowisko jest dla nas ważne, że praca w tej właśnie firmy jest dla nas istotnym punktem naszej kariery. Dopiero w późniejszym czasie, gdy rozmowa już się rozwinie, warto wskazać, że obecna stawka wpływa na nas demotywująco i że chcemy podwyżkę, aby jeszcze lepiej móc wypełniać powierzone nam obowiązki. Takie przedstawienie sytuacji sprawi, że szef pozna nie tylko nasze osiągnięcia, ale również motywy, jakimi wnioskujemy chęć uzyskania dodatkowych pieniędzy. Pracownik nie może się łudzić, że to szef sam zaproponuje wysokość podwyżki, będzie raczej odwrotnie - sam będzie ciekawy, jaką kwotą jest zainteresowany jego podwładny. Właśnie z tego względu, przed zapukaniem do drzwi gabinetu szefa warto zastanowić się, jaka kwota nas interesuje. Warto przy tym nieco zawyżyć swoje oczekiwania. Dzięki temu zwiększamy pole do prowadzenia ewentualnych negocjacji, jeżeli szef stwierdzi, że zaproponowana kwota to za dużo. Sama wysokość podwyżki zależeć powinna przy tym od szeregu czynników. Poza aktualną wysokością pensji pod uwagę należy wziąć sytuację firmy, ilość zatrudnionych specjalistów o takich samych kwalifikacjach jak nasze czy też nasze dotychczasowe osiągnięcia. Przy stosunkowo wysokim wynagrodzeniu - jak na warunki - warto rozmawiać o podwyżce pensji o 10-15%. To realna kwota, która również nie powinna odstraszyć szefa i sprawić, że powie on twarde "nie", które przekreśli dalszą dyskusję.

 

 

Trzeba również pamiętać, że długoletni staż pracy i skrupulatne wykonywanie swoich obowiązków nie są powodem do podwyżki. W oczach pracodawcy mogą ją dostać osoby, które wychodzą ponad przeciętną, czyli np. robią więcej, szybciej, wydajniej, mają lepsze pomysły, są kreatywni itp. To są doskonałe podstawy do rozmowy o podniesieniu pensji. I nawet wtedy, gdy taka rozmowa nie zakończy się dla pracownika pozytywnie, to i tak pozostawia on po sobie dobre wrażenie. Może w przyszłości, gdy sytuacja ekonomiczna firmy będzie lepsza a szef sam ją wówczas zaproponuje.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook