Język obcy zapewnia lepszą pracę? Tak, ale już nie angielski.

Opublikowano: 29-10-2019

Wróć do spisu artykułów


 

Dobra znajomość języka obcego ma realny wpływ na wysokość zarobków. Osoby mówiące płynnie w konkretnym języku mają większe szanse na znalezienie lepiej płatnej i bardziej satysfakcjonującej pracy. Nawet wówczas, gdy mamy trudności ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie i zgodnie z wykształceniem, mówiąc świetnie po angielsku, niemiecku czy francusku, bez trudu znajdziemy pracę jako lektor, tłumacz, copywriter czy specjalista ds. obsługi klienta. Jakich języków warto się obecnie uczyć i które z nich dadzą największą szansę na sukces?

 

Znajomość języka angielskiego to podstawa.

O konieczności nauki języka angielskiego nie trzeba nikogo przekonywać. Jest on obecnie językiem międzynarodowym, którego znajomość jest wymagana we wszystkich branżach. Warto więc rozpocząć lektorat z tego języka w jak najmłodszym wieku, aby osiągnąć dobre wyniki. Jest to jednak język na tyle prosty w nauce i tak często spotykany w życiu codziennym (w telewizji, filmach, piosenkach, prasie), że dość szybko i łatwo można nadrobić braki w jego znajomości nawet w wieku dojrzałym. Zawsze również warto zapisać się do dobrej szkoły językowej, nawet jeśli nasza znajomość angielskiego jest na zadowalającym poziomie, zawsze warto ją pogłębiać.

 

Język rosyjski.

Chociaż wiele osób przerażonych jest nauką alfabetu rosyjskiego, ten język jest naprawdę łatwy, zwłaszcza dla Polaków. Nasze aparaty mowy przystosowane są do wymawiania „szeleszczących” wyrazów, więc rosyjską wymowę często musimy tylko doszlifowywać, podczas gdy obcokrajowcy z Zachodu mają trudność z naśladowaniem dźwięków wydawanych przez lektora. Oczywiście jak w każdym innym języku wielu słówek musimy nauczyć się na pamięć. Jednak zasady gramatyki nie są zbyt skomplikowane, dlatego nauka idzie w miarę szybko i przyjemnie. W dobie setek kanałów telewizyjnych mamy łatwy dostęp do rosyjskich programów, które również mogą pomóc osłuchać się z językiem. Na polskim rynku pracy z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na pracowników znających język wschodnich sąsiadów.

 

 

Języku niemiecki.

Język niemiecki jest drugim pod względem popularności językiem uczonym w polskich szkołach. Dzieci uczą się go już od podstawówki, ale prawdę mówiąc, nawet po wielu latach nauki, trudno znaleźć osobę, która posługuje się nim płynnie. Jest to trudny język, ale dający bardzo dobre perspektywy zawodowe. Bliskość niemieckojęzycznych sąsiadów i coraz większy rynek nastawiony na kooperację polsko-niemiecką gwarantuje zatrudnienie dla Polaków płynnie posługujących się tym językiem. Dlatego też warto zapisać się na kurs i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

 

Języki skandynawskie.

Znajomość któregoś z języków skandynawskich – norweskiego, szwedzkiego czy duńskiego jest obecnie niemal gwarantem znalezienia dobrze płatnej pracy. Rozwijająca się współpraca sprawia, że potrzebni są specjaliści posługujący się tymi językami. Są one szczególnie wymagane i popularne w branży energetycznej oraz przemyśle ciężkim.

 

Język chiński.

Chiny są obecnie jednym z najbardziej i najszybciej rozwijających się krajów świata. Nic więc dziwnego, że zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się językiem chińskim. Już teraz język ten jest najczęściej używany na świecie, wyprzedza nawet angielski. Rozwój i ekspansja chińskiego rynku wzrasta z roku na rok i nie zanosi się, by w najbliższych latach miało się to zmienić.

 

 

Jakiego języka się więc uczyć? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych osobistych predyspozycji, doświadczenia, planów na przyszłość i uwarunkowań rynku. Faktem jest, że osoby dobrze znające język obcy inny niż angielski w wielu przypadkach szybko znajdują pracę i mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Inwestycja w naukę języka obcego szybko się zwraca.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook