Zawód dekoratora wnętrz, dla kogo to idealne zajęcie?

Opublikowano: 27-10-2019

Wróć do spisu artykułów


 

Zawód dekoratora wnętrz to ciekawy pomysł na karierę dla tych, którzy lubią urządzać i projektować wnętrza, mając przy tym zmysł estetyczny i artystyczny. Przy tworzeniu aranżacji dekoratorzy muszą kierować się wymaganiami klientów, swoim wyczuciem oraz wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. Aby rozpocząć karierę w tym zawodzie wystarczy np. ukończyć kierunek dekorator wnętrz w szkole policealnej, choć o wiele bardziej liczą się studia wyższe skończone w tymże kierunku.

 

Zawód dla kreatywnych.

Dlaczego warto zdecydować się na kierunek dekorator wnętrz? W Polsce prężnie rozwija się rynek mieszkaniowy. Właściciele mieszkań często szukają fachowych porad dotyczących tego, jak urządzić mieszkanie. Zostając dekoratorem wnętrz możesz im pomóc i wykorzystać w praktyce Twój dobry gust, bogatą wyobraźnię, umiejętność doboru zestawień kolorystycznych i inne niezbędne w tym zawodzie kompetencje. Od kilkunastu ostatnich lat wzrasta zapotrzebowanie na usługi dekoratorów wnętrz. Również producenci mebli, wyposażenia wnętrz, firmy handlujące wyposażeniem łazienek czy farbami do ścian w swoich salonach coraz częściej zatrudniają dekoratorów wnętrz. To właśnie takie osoby mają pomagać klientom dokonać właściwego wyboru produktu, służyć radą i pomóc w stworzeniu wymarzonego wnętrza domu.

 

Jak zostać dekoratorem wnętrz?

Aby zostać specjalistą od aranżowania wnętrz należy ukończyć odpowiedni kierunek w szkole policealnej lub na studiach wyższych. Na wykładach i warsztatach studenci są zapoznawani z praktycznymi metodami projektowania wnętrz mieszkalnych, trikami znanych designerów oraz sekretami pracy z materiałami i tkaninami. Aby było to możliwe, przykładowy program nauczania obejmuje m.in. takie przedmioty, jak np. projektowanie  i ergonomia wnętrz mieszkalnych, tricki dekoratorskie z metodyką pracy, wprowadzenie do materiałoznawstwa, tkaniny i inne materiały dekoracyjne, warsztat projektowy czy projektowanie kuchni. Ponadto słuchacze są zapoznawani z historią sztuki i architektury XX wieku. W pracy dekoratora ważny jest nie tylko efekt wizualny, ale także bezpieczeństwo wykonywania zadań domowych, o którym słuchacze uczą się na zajęciach o tej samej nazwie.  A ponieważ dekorator wnętrz to zawód, który wymaga rozwiniętych kompetencji interpersonalnych, przyszli dekoratorzy mają w siatce także zajęcia z podstaw psychologii z elementami treningu interpersonalnego  i psychologii biznesu. Absolwenci kierunku dekorator wnętrz mogą znaleźć pracę w biurach projektowych, pracowniach designerskich,  a także w firmach budowlanych i consultingu. Uzyskanie tytułu dekoratora wnętrz w szkole policealnej może pomóc także w spełnieniu marzeń o własnej praktyce zawodowej. Wielu z nich pracuje na własny rachunek i prowadzi własne firmy.

 

 

Dla kogo to zawód idealny?

Aby aranżowana przestrzeń zyskała na klasie i elegancji konieczna jest duża wrażliwość na kolory i ich odcienie oraz umiejętność doboru zestawień kolorystycznych. Oprócz kolorów dobiera także m.in. tkaniny, meble, oświetlenie, obrazy i tym podobne dodatki. Dzięki wyczuciu dekoratora efektem jego pracy jest gustownie  i przytulnie zaaranżowane wnętrze i ukrycie jego ewentualnych mankamentów. W pracy dekoratora wnętrz niezbędny jest dobry gust, bogata wyobraźnia i zainteresowanie nowinkami architektonicznymi. Trzeba się też znać na obsłudze programów dekoratorskich, umieć nawiązać dobry kontakt  z klientami i być przygotowanym do nienormowanego czasu pracy dostosowanego pod konkretnego zleceniodawcę.

 

Jak wygląda praca w tym zawodzie?

Przedstawiciele tego zawodu otrzymują zlecenia od osób prywatnych, przedsiębiorstw i instytucji. Dekorator wnętrz ma za zadanie stworzyć estetyczne i funkcjonalne pomieszczenie. W tym celu na samym początku zapoznaje się  z nim i z preferencjami klienta. Następnie tworzy wstępny projekt wraz z jego kosztorysem i przedstawia go zleceniodawcy. W miarę możliwości uwzględnia każdą z zasugerowanych przez niego poprawek, a po zaakceptowaniu projektu przystępuje do jego realizacji. W ramach swoich obowiązków dekorator wnętrz często sam kupuje poszczególne elementy aranżacji, takie jak np. meble czy dekoracje.

 

 

Dekorator wnętrz jest potrzebny wtedy, gdy mieszkanie jest już gotowe lub gdy planuje się jego metamorfozę. Przy zakupie mieszkania lub w przypadku potrzeby przeprowadzenia szybkiego remontu najlepiej zwrócić się odpowiednio do architekta lub projektanta wnętrza. Zarobki dekoratora wnętrz są bardzo różne, ale korzystanie z takich usług nie należy do najtańszych. Zależnie od liczby zleceń, wielkości aranżowanych pomieszczeń oraz od ewentualnych prowizji wynegocjowanych przez dekoratora od sprzedaży rekomendowanych przez niego produktów danej firmy, zarobki w tym zawodzie bywają naprawdę satysfakcjonujące.

 

 

 

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook